پیام مدیریت : امام باقر سلام الله عليه : أعوذُ بِكَ مِن أن أظلِمَ أو اُظلَمَ، وأعوذُ بِكَ مِن صَفقَةٍ خاسِرَةٍ، ويَمينٍ كاذِبَةٍ؛ ::

بازدید: 20920 تاریخ: 1 شهریور 1391


    پيشگفتار کتاب پرورش هلو و شلیل

كشور ما از نقطه نظر پتانسيل توليد محصولات باغي از ظرفيت بالايي برخورداراست. وجود درياي خزر در شمال كشور و درياي عمان و خليج فارس در جنوب كشور و وجود رشته كوه‌هاي البرز در نوار شمالي كشور و رشته كوه زاگرس از شمال غرب تا جنوب غرب كشور سبب ايجاد شرايط آب و هوايي مختلف در كشور شده كه شرايط را براي پرورش انواع درختان ميوه فراهم مي‌سازد و ايران را به عنوان كشوري چهارفصل معرفي مي‌كند. اجراي طرح توسعه باغاها در كشور چندسالي است كه اجرا شده و احداث باغ‌هاي جديد، سطح زير كشت انواع مختلف درختان ميوه را به سرعت حال افزايش داده است. نوسازي باغ‌هاي قديمي و كم‌بازده نيز بايد به طرح احداث باغ‌هاي جديد افزوده شود. طرح توسعه باغات در زمين‌هاي شيبدار به صورت كشت ديم نيز به تازگي آغاز شده است. موفقيت اجراي تمام طرح‌هاي فوق بستگي به انجام مطالعات دقيق آب و هوايي، بررسي وضعيت پروفيل و حاصلخيزي خاك، استفاده از پايه‌ها و ارقام مناسب با شرايط منطقه وغیرو دارد. بنابراين لازم است كه در مورد هر يك از درختان ميوه كتابي در دسترس عموم قرار گيرد كه نتايج پژوهش‌هاي مختلف را به صورت مطالب علمي و ترويجي در اختيار باغداران، دانشجويان و مروجين قرار دهد.كتاب حاضر نيز تلاش دارد تا با گردآوري مطالب مختلف درباره ارقام، پايه‌ها، تربيت و هرس درختان هلو، آبياري، تغذيه تنك كردن ميوه و مهمترين آفات و بيماري‌هاي هلو، گامي هر چند كوچك در افزايش عملكرد و بهبود كيفيت ميوه‌هاي هلو و شليل بردارد. مطمئناٌ اين كتاب نيز خالي از اشكال نيست و نويسندگان خرسند خواهند شد که محققين، مدرسين و اهل فن، ايراد و اشكالات كتاب را به آنها متذكر شوند.در ویراستاری ادبی و علمی این کتاب از مساعدت های بی­دریغ تعدادی از همکاران گرامی از جمله آقایان0
دکتر رحیم برزگر، دکتر مهدی غیبی، دکتر شهرام حسامی، دکتر علی نقی فرح بخش، خانم دکتر ساغر کتابچی، مهندس محمد رضا هنر و خانم شورانگیز جوانمردی بهره­مند شدیم که برخود واجب می دانیم از زحمات این عزیزان تقدیر و تشکر گردد. مطمئناٌ اين كتاب نيز خالي از اشكال نيست و نويسندگان خرسند خواهند شد که محققين، مدرسين و اهل فن، ايراد و اشكالات كتاب را از طریق پست الکترونیک zadehbagheri@iaushiraz.ac.ir به آنها متذكر شوند. سرانجام کتاب حاضر را با نهایت ارادت و احترام به روح بزرگ استادان مسلم عرصه علوم باغبانی ایران، دکتر محمد صانعی شریعت پناهی، دکتر سید محمد فخر طباطبایی و دکتر رضا امید بیگی تقدیم می­داریم .

 

 


  • گروه کاربری: میهمان
  • آیدی یاهو: {icq}
  • تاریخ عضویت: --
  • تعداد نظرات: 0
  • تعداد مطالب: 0
^
قبلی بعدی
بالا

گالری عکـس