پیام مدیریت : امام باقر سلام الله عليه : أعوذُ بِكَ مِن أن أظلِمَ أو اُظلَمَ، وأعوذُ بِكَ مِن صَفقَةٍ خاسِرَةٍ، ويَمينٍ كاذِبَةٍ؛ ::

بازدید: 1881 تاریخ: 21 آذر 1394

در دومین جلسه شورای راهبردی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور رییس دانشگاه و اعضای شورا برگزار شد، مقرر شد اداره ثبت اختراعات راه‌اندازی شود.

 

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر میرزاده، رییس دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه به تولید علمی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تولید علم دانشگاه آزاد اسلامی رو به افزایش است و باید مشارکت در تولید علم جهانی را افزایش دهیم.

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اگر تولید اختراعات را افزایش دهیم، به دنبال آن فناوری هم بهبود می‌یابد، گفت: در راستای بهبود شرایط تولید علمی کشور هرگونه حمایت و آیین‌نامه تشویقی را در نظر خواهیم گرفت.

 

دکتر میرزاده با بیان این که توسعه مجلات علمی از دیگر اهداف دانشگاه آزاد اسلامی است، تصریح کرد: خوشبختانه در دو سال گذشته از 367 مجله دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 100 مجله پژوهشی مورد تائید وزارت علوم و 9 مجله نیز در رتبه ISI قرار گرفته‌اند.

 

دکتر واشقانی فراهانی: اداره ثبت اختراعات راه‌اندازی می‌شود

 

همچنین در پایان این جلسه دکتر واشقانی فراهانی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص مصوبات این جلسه گفت: از موضوعات بررسی شده در این جلسه می‌توان به بررسی وضعیت تولید مقالات علمی کشور، ارزیابی رشد و یا کاهش تعداد مقالات در سال‌های اخیر، روش‌های تشویقی برای اعضای هیات علمی و پژوهشگران و ... اشاره کرد.

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در کل کشور شتاب رشد تولید مقالات کاهش پیدا کرده است؛ اما کماکان رشد مقالات مثبت است، گفت: بخشی از این کاهش ناشی از مقاله‌هایی است که در مجلات نامعتبر چاپ شده و درصورتی که این مجلات را از آمار موجود کسر کنیم، مشاهده خواهیم کرد که تعداد مقالات ارائه شده کاهش نداشته، اگرچه وضعیت مطلوب نیست؛ ولی از شرایط خوبی برخوردار هستیم.

 

وی افزود: آنچه که امروز ما بعنوان آمار مشاهده می‌کنیم، حاصل فعالیت سه سال گذشته است؛ چرا که اصولا یک کار پژوهشی و تولید مقاله حداکثر سه سال زمان می برد و آمار ارائه شده امروز حاصل سیاست‌ها و روند سه سال گذشته است.

 

واشقانی به دلایل کاهش رشد مقالات اشاره کرد و افزود: کمبود تجهیزات آزمایشگاهی، بالارفتن استانداردها، کمبود اعتبارات پژوهشی، وجود مقالات نامعتبر، کاهش ارتباطات بین‌المللی و ... از جمله دلایل این کاهش است.

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه اظهار کرد: در جلسه شورای راهبردی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مقرر شد اعضای هیات علمی که بیشترین سهم را در تولید مقالات دانشگاه‌آزاد اسلامی داشته‌اند، شناسایی شوند و در خصوص دلایل کاهش و یا افزایش تعداد مقالات آنها نظرسنجی صورت گیرد.

 

دکتر واشقانی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد از کسانی‌که بیشترین سهم را در تولید علم و مقالات دارند، قدردانی و نشستی با حضور دکتر میرزاده بمنظور دریافت نقطه نظرات آنها برگزار شود.

 

وی به راهکارها و آیین‌نامه‌های تشویقی اشاره کرد و افزود: همچنین مقرر شد، فعالیت افرادی که دارای بیشترین سهم در تولید علم و مقالات دانشگاه آزاد اسلامی هستند، در پرداخت حق جذب آنان در نظر گرفته شود.

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از راه‌اندازی اداره ثبت اختراعات خبر داد و گفت: توجه به ثبت اختراع در کنار تولید مقالات و در نظر گرفتن جوایز تشویقی برای مخترعین از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود که در همین راستا مقرر شد اداره ثبت اختراعات راه‌اندازی شود.


گالری عکـس