پیام مدیریت : امام باقر سلام الله عليه : أعوذُ بِكَ مِن أن أظلِمَ أو اُظلَمَ، وأعوذُ بِكَ مِن صَفقَةٍ خاسِرَةٍ، ويَمينٍ كاذِبَةٍ؛ ::

بازدید: 1851 تاریخ: 21 آذر 1394

محققانی که موفق به ساخت سیستم تبدیل‌کننده گاز زیستی به گاز خانگی شده‌اند قصد دارند آن را برای کمک به مناطق محروم کشورهای در حال توسعه ارائه کنند.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، سیستم HomeBiogas می‌تواند باقی‌مانده غذاها و کود دامی را به کود طبیعی مایع و یک گاز تمیز برای پخت و پز، روشنایی و آب گرم تبدیل کند.

سیستم HomeBiogas در یک جعبه برای راه‌اندازی DIY (خودت انجام بده) ارائه می‌شود.

به گفته طراحان این سیستم، دو نفر می‌توانند این دستگاه را ظرف دو تا سه ساعت سرهم کنند؛ اما لوله گاز باید توسط یک متخصص دارای مجوز به اجاق گاز متصل شود. اجاق گاز‌های موجود را می‌توان با بیرون کشیدن نازل کاهش فشار به استفاده از گاز‌های زیستی تبدیل کرد.

 

سیستم غیرهوازی HomeBiogas می‌تواند در مناطقی که متوسط دما در روز / شب بالاتر از 17 درجه سانتی‌گراد است، تا شش لیتر از زباله‌های مواد غذایی یا 15 لیتر کود حیوانی را برای ایجاد حدود سه ساعت بیوگاز در هر روز برای پخت و پز تجزیه کند. این سیستم همچنین به تولید یک کود طبیعی مایع تمیز به عنوان یک محصول جانبی از فرآیند تجزیه می‌پردازد.

 

آمی امیر، از شرکت بازاریابی و توسعه کسب و کار HomeBioGas اظهار کرد: این سیستم گاز متان را در غلظت 65 درصد تحت فشار بسیار کم 20 میلی‌بار تولید می‌کند. این فشار کم،احتمال انفجار را کاهش می‌دهد.حتی اگر نشتی وجود داشته باشد، از آن جا که متان از هوا سبک‌تر است، این نشتی سریعا تبخیر شده و در فضا از بین می‌رود.

 

هنگامی که بنیانگذاران، این سیستم را به دبیر کل سازمان ملل متحد، بان کی مون نشان دادند، او به آنها آمار سرسام‌آوری را ارائه کرد. با توجه به گزارش سازمان بهداشت جهانی از سال 2012، 4.3 میلیون تن از زنان و کودکان هر سال بر اثر آلودگی هوای ناشی از پخت و پز با سوخت جامد، مانند چوب، ذغال چوب و ذغال سنگ ایجاد شده، می‌میرند.

 

محققان برای نصب این سیستم در مناطق روستایی محروم خاورمیانه و آفریقا با تعدادی از سازمان‌های غیردولتی شروع به همکاری کرده‌اند.

 

امیر افزود: پروژه هیجان‌انگیز ما شامل تامین گاز پخت و پز و چراغ روشنایی برای جوامع بسیار فقیر بادیه‌نشین در فلسطین است.

 

این سیستم در حال حاضر برای جمع‌آوری منابع مالی در سایت Indigogo قرار گرفته است. اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود،حامیان این سیستم آن را تا ماه می سال 2016 دریافت خواهند کرد.


گالری عکـس